You are currently at our Macedonia website. We also offer a wide range of products with direct customer service in many locations worldwide.
All locations

Constantly moving forward

Историја

Scene from a historic tire production plant.

Повеќе од 150 години, ние сме страсни за пневматици

Continental има историја на успех од 1871 година, кога компанијата за првпат беше основана во Хановер, Германија. Секаде каде што луѓето се трудат да ги претворат своите идеи за мобилност во реалност, ние сме подготвени да ги поддржиме. Тоа е заедничка нишка што се провлекува низ секоја ера од нашата историја; нашите технологии, системи и сервисни решенија ги прават мобилноста и транспортот побезбедни, поодржливи, поудобни, поприспособени и попристапни.

Еве резиме на клучните фази во 150 години иновации и напредок – и примамлив поглед во иднината.

Патот кон одржливост (1991 – денес)

2021

Continental има намера да стане најпрогресивната компанија за гуми во светот. Conti GreenConcept ја нагласува нашата посветеност да го водиме патот во однос на еколошката и социјалната одговорност до 2030 година.

2018

Експерименталната „Тараксагум Лабораторија“ спроведува револуционерни истражувања за одгледување и преработка на руски глуварчиња како алтернативен извор на суровина на гуменото дрво, голем скок напред во еколошко производство на гуми.

 

ContiConnect, платформата за дигитално следење на гумите на Continental, помага да се направат комерцијалните возни паркови поефикасни, одржливи и добро одржувани.

ContiConnect

2013

ContiLifeCycle применува тотално уникатна комбинација на рециклирање и повторно ставање нов слој за газење од гума на пневматици за камиони Continental. Одржливото решение го продолжува работниот век на гумите додека значително ги намалува трошоците.

ContiLifeCycle

2007

Continental станува еден од најдобрите пет добавувачи во автомобилската индустрија ширум светот.

2003

ContiSportContact 2 Vmax, првата патна гума во светот одобрена за брзини до 360 км/ч, е претставена и подоцна, признаена од Гинисовата книга на рекорди како најбрзата легална гума за патишта во светот.

1991

ContiEcoContact докажува дека одржливоста не треба да го заземе задното столче за перформансите или сигурноста. Неговиот помал отпор на тркалање ја подобрува ефикасноста на горивото или опсегот на возилото, трае подолго и остава помалку остатоци од гума на асфалтот.

ContiEcoContact

Моменти во времето: Уметноста на рекламирање

Златното доба на транспортот и подвижноста обезбеди инспирација за уште една нова уметничка форма: реклами. Архивите на Continental чуваат неверојатна колекција на насликани постери кои ги одразуваат не само квалитетите на нашите производи, туку и аспирациите на нашите клиенти.

Без разлика дали станува збор за перформанси, безбедност или само гламурот на патување на егзотични локации, има многу во што да уживате во овие шарени снимки од културната историја.

Интернационализација (1961 – 1990)

1987

Continental Tire North America, Inc. се воспоставува.

1979

Continental ги презема европските гуми на Uniroyal за поширока база во Европа. Шест години подоцна, се набавуваат и операциите на гуми на австриската компанија Семперит.

1972

Зимската гума ContiContact без навртки значително ја подобрува безбедноста на патиштата при сурови сезонски услови.

1967

Се отвора просторот за тестирање гуми Контидром. Овој посветен центар за тестирање помага да се остане во чекор со динамичниот развој на светското производство на автомобили.

Контидром

Моменти во времето: Првиот автомобил без возач

Во 1968 година на тест-полигонот Контидром беше испробан првиот електронски контролиран автомобил без возач. Целта на овој визионерски проект беше да се утврди како може пневматиците точно да се тестираат со научни методи и во програмирани услови. Во друга смисла, инженерите на Continental го отворија патот за идно автономно возење.

Денес, Continental продолжува да работи на нови технологии за поддршка на автономното возење. Моментално тој што работи на затворени тест патеки е CUbE – „Искуство со урбана мобилност Continental“ – што може да се активира со апликација за паметни телефони за безбедно да ги превезува патниците до дестинација по нивна желба. На друго место, истражувачите го истражуваат потенцијалот за автоматско патување по автопат и автоматско водење во гаража за паркирање.

Се разбира, Continental исто така развива интелигентни гуми за оваа нова генерација паметни возила. Прототипот на Continental C.A.R.E™ има сензори кои го следат притисокот, температурата во гумите и предупредуваат за потенцијална штета. Неговите бандажи се опремени со воздушни пумпи кои можат да го прилагодат притисокот во гумите додека возите.

Успех во трките (1931 – 1960)

1960

Continental започнува масовно да произведува радиални пневматици и ја воведува буквата „R“ за ознаката на овие гуми, која подоцна станува стандардна низ целиот свет.

1955

Continental е првата германска компанија што започна со производство на гуми без цевки за патнички автомобили, значително надмината по доверливост во споредба со традиционалните гуми.

гуми без цевки за патнички автомобили

1952

Continental ги нуди првите гуми во Европа специјално дизајнирани за зимски и смрзнувачки услови, М+S (Кал и снег).

1951-1955

Тесно соработувајќи со Daimler-Benz и Porsche, Continental ги повторува своите предвоени успеси на тркачката патека со брзинските гуми Continental.

1945

Со крајот на војната, британската воена влада дава дозвола фабриките во Хановер повторно да почнат со производство.

Continental за време на Втората светска војна

1939-1945

По избувнувањето на Втората светска војна, производството на пневматици и гума е строго регулирано за да се задоволат воените барања за пневматици за камиони и авиони, како и за производство на облека, обувки и други материјали. Како и многу индустриски операции во Германија во тоа време, Continental користи принудна работа обезбедена од таканаречениот „Трет Рајх“. Постои длабоко каење за оваа срамна епизода и беше истражена во историска студија објавена во 2020 година.

Инвентивни пионери (1901 – 1930)

1928

Continental ја произведува првата пневматска земјоделска гума во Европа. 

првата пневматска

1926

Саѓи е прифатена за производство на гуми, како засилувач за полнење за да и даде на гумата поголема отпорност на абење и стареење – и нејзината карактеристична боја.

1921

Continental е првата германска компанија што ја лансираше гумата со кабли на пазарот, што претставува значајна надградба од поцврст ленен квадратно ткаен материјал.

1909

Пионерскиот авијатичар Луј Блерио ја создаде историјата со првиот лет преку Англискиот Канал. Со материјалот за авиони на Continental беа обвиени крилата и трупот на неговиот авион.

материјалот за авиони на Continental

1908

Continental го создаде бандажот што се вади за седан за да помогне да се заштеди време и труд при промената на пневматиците.

1901

На 25 март, првиот Mercedes се вградува со пневматски гуми Continental. Тој оствари сензационална победа на автомобилската трка Ница-Салон-Ница, минувајќи 414 километри за 6 часа 45 минути и 48 секунди. 

Ница-Салон-Ница

Духот на оптимизмот (1871-1900)

1892

Continental станува првата германска компанија што произведува пневматски гуми за велосипеди.

1875

Сликата од неконтролиран коњ за првпат се појавува на производите на Continental и е формално усвоена како заштитна марка на компанијата во 1882 година.

1871

Компанијата Continental Caoutchouc & Gutta-Percha беше основана во Хановер на 8 октомври, една и пол деценија пред да биде произведен првиот автомобил. Производството вклучува гумени ткаенини за мантили, шишиња со топла вода и цврсти гуми за велосипеди и вагони. Хановер е раздвижен индустриски центар со инженерски погони, ткајачки и текстилни фабрики, па дури и луксузни чоколадни производи. Уште во 1843 година, градот веќе бил поврзан со остатокот од Германија со директна железничка линија.

Компанијата Continental Caoutchouc & Gutta-Percha

Моменти во времето: Логото на Continental

Неконтролираниот коњ е еден од најпознатите заштитни знаци во автомобилската индустрија, симболизирајќи ја силата, агилноста и издржливоста. Со текот на годините има неколку форми, но како и зошто стана синоним за гумите Continental?

Првото појавување на коњот е благодарение на ветеринарот по име Хартман кој измислил „тампони за копита“ направени од мека гума, дизајнирани да ги спречат коњите да се лизгаат на ледените површини. Тој го поседуваше патентот, додека Continental ги произведуваше и дистрибуираше. Секој тампон за копита носеше слика на коњ што се крева на задните нозе.

Но, поширокото значење на коњот произлегува од корените на компанијата во Хановер, Германија; чистокрвниот тркачки коњ со исто име е традиционален симбол во регионот. За прв пат се појавил на грбот на војводите од Бранзвик-Линебург во 14 век и сè уште се користи денес во германската покраина Долна Саксонија.

The rampant horse is the company trademark of Continental since 1882.

Поглед во иднината

Иднината на мобилноста е зелена, јаглеродно неутрална и со низок отпад. Секогаш на врвот на трендовските случувања, Continental си постави амбициозни цели за одржливост – и презема конкретни чекори кон нивно достигнување. Гумата Continental GreenConcept е олицетворение на сите возбудливи иновации кои ја поттикнуваат оваа промена.

Иднината на мобилноста е зелена

Воведен на IAA Mobility 2021, комбинира мноштво елементи дизајнирани да го намалат еколошкиот отпечаток на гумата. Некои од нив се пионерски од Continental и веќе се користат во тековните производи, други се уште се во фаза на развој или тестирање. GreenConcept е направен од обновливи суровини како природна гума од глуварчиња, силикати од пепел од оризова лушпа, како и растителни масла и смоли. Исто така, содржи висок удел на рециклирани материјали, повторно употребувајќи сè, од ПЕТ шишиња до гума од истрошени гуми за да се намали количината на девствени суровини потребни за производство на гуми. Секој аспект од дизајнот на гумата беше оптимизиран, што ја прави до 40% полесна од денешните стандардни гуми. Нејзиниот слој за газење може да се обнови и опремен е со паметни сензори кои ќе го направат возењето побезбедно, поудобно и поефикасно.

Разгледајте го асортиманост

на пневматиците Continental

We’re making mobility cleaner, safer, more intelligent and affordable for everyone.