You are currently at our Macedonia website. We also offer a wide range of products with direct customer service in many locations worldwide.
All locations

Класа сами по себе

Гуми Continental

Continental offers tires for a wide range of vehicle types.


Ние го овозможуваме секое следно патување

Гумите се основната точка на контакт помеѓу возилото и патот. Ние работиме на тоа вашите гуми секогаш да нудат одлично сопирање, максимална безбедност и чисто уживање при возењето. Затоа Continental е еден од водечките производители на пневматици во Европа.

Но почекајте – има уште! Се рангираме меѓу првите пет добавувачи на автомобилски делови ширум светот, со поделби специјализирани за системи за сопирање; инструментација; системи и компоненти за шасија; електроника на возила; инфозабавни решенија; и технички еластомери. Ние сме исто така еден од најголемите светски производители на патнички гуми на пазарот за оригинална опрема и замена. Во светот, корпорацијата има повеќе од 236.000 вработени во 58 земји и 561 локација. Тоа е големо семејство.

Како што можете да видите, страста за подвижност е во срцето на сè што правиме. Нашата цел е да ја направиме мобилноста почиста, побезбедна, поинтелигентна и достапна за секого. Додека се подготвуваме за зелената иднина на мобилноста, си поставивме амбициозни цели дизајнирани да го намалиме влијанието врз животната средина на нашите производи и возилата што ги користат. Овде најдете повеќе.

Традиција и напредок

Ние изработуваме пневматици повеќе од 150 години: големи и мали, тешки и тенки, брзи и јаки. Нашите гуми биле на тркачки автомобили и велосипеди на Тур де Франс, соборија рекорди за брзина и опсег, редовно се тестираат најдобри во класата и често се први од ваков вид. Ја измисливме првата шара на слојот за газење на пневматикот. И првата гума без цевки. Плус првиот автомобил во светот без возач. Исто така, првата еколошка гума во светот. И најбрзата легална гума за патишта во светот. Тоа се многу први – а не сме ни почнале да ги набројуваме сите.

Continental Caoutchouc & Guttapercha Compagnie 1874

Основана во Хановер, Германија, во 1871 година, собравме огромна количина на знаење и експертиза. Децениските опсежни истражувања и тестирања, на пример, докажаа без сомнение дека гумите не се клучни само за севкупните перформанси на возилото – тие значително влијаат и на моќта на сопирање.

Со акцент на напредокот, ние постојано се стремиме да го оптимизираме нашиот асортиман на производи. Тимовите за развој на производи на Continental работат на максимизирање на сите безбедносни релевантни карактеристики на нашите гуми, додека истовремено го минимизираат отпорот при тркалање. Овие аспекти даваат фундаментален придонес за безбедноста и одржливоста на возењето.

Вистински пневматик за секое возило

Continental секогаш се стреми да ги понуди најдобрите решенија за гуми, без разлика на возилото. Нашето сеопфатно разбирање за истражување, развој и тестирање го применуваме на широк спектар на гуми, секоја совршено прилагодена на нивната намена. 

Нашите гуми доаѓаат во многу облици и големини: големи и мали, тешки и тенки, брзи и јаки. Нашите гуми биле на тркачки автомобили и велосипеди на Тур де Франс, соборија рекорди за брзина и опсег, редовно се тестираат најдобри во класата и често се први од ваков вид.

Tires in different shapes and sizes froam small to big.

Тестирање на гумите во секоја ситуација

Ние енергично ги тестираме нашите гуми на полигони низ целиот свет, вклучувајќи го и Контидром, нашата внатрешна патека во близина на Хановер. Во рамките на Контидром е првиот целосно автоматизиран систем за тестирање гуми во светот, АИБА, каде тестовите се спроведуваат во текот на целата година на влажни и суви површини на патиштата.

Овој немилосрден фокус на секој поединечен аспект на безбедноста и перформансите е постојано потврден со независни тестови ширум светот, каде што редовно ги постигнуваме највисоките препораки и признанија.

Понатаму, нашите гуми мора да поминат и стотици строги тестови на производителите на возила за да се осигураат дека работат според највисоките стандарди. Само тогаш гумите Continental се одобрени како оригинална опрема (OО).

Потврдено од партнерите

Оригинална гума за опрема од Continental на електричното возило Polestar 2 Оригинална гума за опрема од Continental на електричното возило Polestar 2

Модерните возила работат преку сложена интеракција на софистицирани компоненти – а тоа ги вклучува и гумите. Вистинскиот сет на гуми гарантира дека перформансите на возилото на хартија се претвораат во перформанси на патот.

Затоа, добро е што еден на секои три патнички автомобили во Европа испорачани од фабриката е опремен со гуми од Continental. Како водечки снабдувач на OО на европскиот пазар, добивањето одобрение од нашите партнери е знак за исклучителен квалитет на производот. Нашиот успех во оваа област, исто така, ја одразува нашата посветеност на одржлива подвижност: Гумите Continental Original Equipment добија одобренија за повеќе од 40% од целосно електричните модели на патнички автомобили и комби произведени во Европа и над 50% во Америка. Исто така, доставуваме гуми на шест од 10-те најуспешни производители на ЕВ.

Разгледајте го асортиманост

на пневматиците Continental

We’re making mobility cleaner, safer, more intelligent and affordable for everyone.