You are currently at our Macedonia website. We also offer a wide range of products with direct customer service in many locations worldwide.
All locations

10 години и сè уште работи

adidas и Continental

Stories Running

Што имаат заедничко гумите на вашиот автомобил или велосипед и ѓонот на чевлите? Тие обезбедуваат безбеден контакт со земјата, без разлика како се движите напред!

Исто како и нашите гуми за автомобили и велосипеди, гумените ѓонови Continental се резултат на германско инженерство, меѓународно истражување и темелно тестирање. Во изминатите десет години, adidas се потпираше на нашата материјална експертиза за да ги држи чевлите приземјени, без разлика каде ќе ги однесе нивното патување.

adidas чевлите со Continental ѓон им обезбедуваат на тркачите стисок што им е потребен за секоја милја да биде важна на тренинзите и натпреварите. Тие ги исполнуваат најтешките услови на големиот отворен простор и гледаат излетници и планинари низ секоја авантура. Без разлика дали возите автомобил или велосипед, удирате по асфалтот или се качувате по карпести планини, Continental може да ве однесе понатаму.

Го славиме нашето успешно партнерство

Како настанаа чевлите на adidas со Continental ѓон

Пред десет години, кога водечкиот производител на спортска опрема adidas ја искористи материјалната експертиза на Continental, нивната заедничка цел беше да се создадат чевли со најдобри можни перформанси. Првата обувка на adidas со Continental ѓонови за трчање, која произлезе од партнерството засновано на перформансите, беше дизајнирана за трчање на патеки. Оттогаш во асортиманот се додадени уште многу модели – во моментов можете да изберете над 250 различни модели. Но, кога професионалните дизајнери на гуми ќе ги здружат силите со експертите за спортски чевли, резултатот не се мери само во количината, туку и во квалитетот на добиениот производ – и во рекордите.

FTW Details - Continental Stretch web outsole - Women UBX
Што имаат заедничко гумите на вашиот автомобил или велосипед и ѓонот на чевлите? Тие обезбедуваат безбеден контакт со земјата, без разлика како се движите напред!

Рекордна соработка!

На нашите ѓонови се поставени три светски рекорди во маратон и еден Гинисов рекорд, плус два олимписки медали се освоени со adidas x Continental чевли и гуми Continental. И тоа е само врвот на вертикалната падина за трчање, врвот на планината, врвот на победничкиот подиум…

Adidas Shoebike at an exhibition.

Наука за спортски чевли и супериорен ѓон

Ние им симнуваме капа на шампионите во маратон, Патрик Макау, Вилсон Кипсанг и Денис Кимето, кои поставија (и соборија) рекорди на нашите ѓонови, триатлонците Алистер и Џонатан Браунли, кои освоија злато и сребро на Олимписките игри во Рио на Continental ѓонови И трка на гуми за велосипеди, како и двојниот олимписки златен медалист Јоханес Риџек, кој го истрча најстрмниот спринт на 50 метри во светот, официјално признат од Гинисовата книга на рекорди, со чевли adidas x Continental. 

Нивните извонредни достигнувања беа подобрени и поддржани со истражувачки маратони, развојни спринтови, натпревари за тестирање и научни откритија зад сцената. Continental веќе имаше повеќе од еден век искуство со работа со гумени соединенија за пневматици. Откако се проширија во гумени ѓонови, нашите развојни инженери проучуваа кои соединенија од природна и синтетичка гума би ги зголемиле перформансите на спортистот – без оглед на временските услови, температурата или површината на која трчаат. Добиените ѓонови нудат 30 проценти поголема влечна сила, намалување на лизгањето и им овозможуваат на натпреварувачите да трчаат поефикасно.

Приказната зад едно возбудливо партнерство

Ние само што започнавме

Партнерството помеѓу Continental и adidas се подготвува десет години – а ние само што започнавме. Со нетрпение ја очекуваме следната деценија на истражување, иновации и дизајн кој соборува рекорди.