You are currently at our Macedonia website. We also offer a wide range of products with direct customer service in many locations worldwide.
All locations

Млади кадети

Ѕвездите на утрешниот ден

27/06/2021 – Tour de France 2021 – Etape 2 – Perros-Guirec / Mur-de-Bretagne Guerledan (183,5 km) - Les Cadets-Juniors

Continental ги поддржува младите кадети

За да учествувате на Tour de France како професионален велосипедист потребна е бестрашна посветеност, немилосрдна обука и голема поддршка. И таму каде што има тинејџери со страст за возење велосипед – кои сонуваат да се натпреваруваат на највозбудливата велосипедска трка во светот – важно е да им се даде охрабрување да ги остварат своите амбиции.

За среќа, организаторите на Тур де Франс го прават токму тоа повеќе од 15 години. Секоја година на Тур де Франс, следната генерација на велосипедски таленти се поканети да возат пред пелотонот како официјални Les Cadets Juniors du Tour. Тоа е исклучителна можност да се промовира велосипедизмот со истакнување на радоста на спортот. Continental е горд што секоја година поддржува нова група кадети на нивното возбудливо патување.

Tour de France 2019 - 08/07/2019 - Etape 3 - Binche / Epernay (215 Km) - Course des cadets-juniors

Од младите кадети денес

Иницијативата секогаш се одвива паралелно со главниот настан. Начинот на кој функционира е дека кадетите ќе доживеат единствен ден во истите услови како и професионалниот тим. Тие ќе откријат како е всушност возењето на етапа на Тур де Франс.

Два часа пред главната трка, младите возачи тргнаа со публицитетот на турнејата „Караван“, придружувани од три официјални возила за поддршка. Тие ги возат првите 30 километри од секоја етапа, а потоа последните 30 километри, поминувајќи ја целната линија пред гледачите во живо. Тие, исто така, имаат групна слика направена на целта и подиумот, на ентузијастички овации и аплаузи на публиката.

Една клучна разлика од главниот Тур де Франс е тоа што ниту еден возач не е прогласен за победник на овие мини етапи. Иако последниот километар традиционално е битка меѓу најсилните велосипедисти во натчовечки спринт, нема конечен тајминг или пласман меѓу кадетите. Сите осум храбри возачи го делат подиумот заедно за да ги добијат своите медали, придружени со музиката на официјалната химна на Тур де Франс.

Возење со најновите гуми за велосипеди Continental

Вклученоста на Continental е значителна. Не само што возачите ќе бидат облечени во ограничено издание на дресови со логото на Continental, туку и гумите на нивните велосипеди ќе бидат најновите GP5000 гуми со смесата Black Chili од Корбах, Германија. Возилата за поддршка кои обезбедуваат помош и логистика за сите возачи ќе бидат опремени со пневматици PremiumContact 6.

Па, ако сте млад велосипедист со ентузијазам, како можете да учествувате во програмата?

GP5000 гуми со смесата Black Chili

Возачите на возраст меѓу 15-18 години се избираат од најдобрите во нивната категорија, како што ги одредуваат локалните велосипедски клубови во соработка со помалите и поголеми градови-домаќини на сцената.

Момчињата и девојките поканети да учествуваат на Les Cadets Juniors du Tour помагаат да се зајакнат врските помеѓу Тур де Франс и Француската федерација на велосипедски клубови. Тие се исто така доказ дека никогаш не сте премногу млади за да седнете на седлото и да почнете да копнеете по тој легендарен Жолт дрес.

Млади кадети возат на Тур де Франс

Во 2018 година, YouTube каналот на Глобалната велосипедска мрежа (GCN) ги придружуваше младите кадети на една етапа на Тур де Франс за да обезбеди увид во нивното еднаш во животот искуство во поширокиот велосипедски свет.

Погледнете го видеото овде: