You are currently at our Macedonia website. We also offer a wide range of products with direct customer service in many locations worldwide.
All locations

Независно тестиран во сите услови

Тестови и резултати од тестови

Car accident

Потврден квалитет за ваша безбедност

Вашата безбедност е наш врвен приоритет. Затоа Continental ги зема предвид сите можни аспекти за безбедност и удобност кога ги развива своите гуми. Сите иновации на Continental треба да поминат интензивен режим на тестови пред да влезат во производство. 

Секој нов пневматик треба да помине стотици тест километри на нашата главна тест локација, Контидром. Вкупно 143.000 гуми се тестираат секоја година во различни услови. Минатата година, нашите тест-возачи собраа километража што е исто како да ја обиколиле земјината топка 5000 пати.

Ние ги подложуваме нашите пневматици на повеќе тестови од кој било друг бренд. Но, тоа сè уште не е доволно: Важно ни е дека нашите пневматици имаат добри перформанси и на независните тестови. И имаат: пневматиците од Continental редовно се оценети со најдобри перформанси на непристрасни тестови, а неколку пати сме изгласани за најдобра марка на гуми на годината од германското здружение на возачи ADAC и реномираните списанија, вклучувајќи ги AutoBild и AutoZeitung. Ова достигнување нè прави горди бидејќи уште еднаш потврдува: Со пневматиците Continental, вие сте безбедни на патот во сите услови.

Локации за тестирање на Continental: свет на тестирање

Кога станува збор за безбедноста на гумите, ниту едно растојание не е преголемо за нашите инженери. Тие патуваат низ цел свет за да се осигураат дека секој пневматик на Continental – без оглед дали се работи за зимски пневматици, летни пневматици, пневматици за сите сезони или за оние што се користат во спортски активности или активности со теренско возење – се тестирани од страна на нашите експерти во разновидни временски услови и за сите видови површини.

Тестирање на сите нивоа – од прототип до производство

За да испорача безбедни, оптимизирани и сигурни гуми, Continental користи и воспоставени и нови методи на тестирање. Експертот за истражување и развој на Continental, Андреас Шленке, објаснува како тестирањето – од виртуелни симулации до објективни и субјективни тестови – е составен дел од секоја фаза во развојот на гумите.

Контидром: поставување стандарди при тестирањето на гумите

Од самиот почеток, инженерите за тестирање во Контидром ги дефинираа стандардите што се применуваат во активностите за тестирање на гумите на Continental ширум светот. Сакате сами да видите каде се движи напредокот во развојот на гумите до ден-денес? Направете виртуелна обиколка и откријте ги многуте опции за прецизно тестирање достапни во репер објектот за тестирање гуми на Continental покрај Хановер.

Потврдено од специјализирани медиуми: Врвни оценки за пневматиците Continental

Пневматиците Continental продолжуваат да победуваат на тестовите низ целиот свет. Во 863 независни тестови спроведени од 2010 година, нашите производи добија највисока оцена 715 пати – неверојатна стапка на успех од 83 проценти. Наградите што нè прават особено горди ја вклучуваат наградата за најдобра гума во изминатите 50 години од списанието Auto Motor Sport, како и редовните врвни оценки во главните летни и зимски тестови на гуми на Германското здружение на автомобилисти. Овие резултати од тестови се исто така важна причина за производителите на автомобили да ни веруваат и да го вклопат секој трет автомобил што излегува од нивните производни линии со гуми Continental.

Погледнете го изборот на нашите најнови резултати од тестот

Continental ASC Test Result

PremiumContact™ 6

Германското списание Auto Bild во изданието 10/2021 го објави „Супер тест за летни пневматици 2021 година“. Големината на тестираната гума беше 205/55 R16 91 V, тестното возило беше VW Golf 8.

Овој тест е специјален тест со 50 производи учесници. Оценувањето се состои од 2 дела:

Дел 1: Тест за сопирање на влажно и суво: избор на најдобри 20 производи.

Дел 2: Комплетен тест само на финалистите, вклучувајќи ги перформансите на абење и цената.

Тестот го направи Auto Bild во соработка со Bridgestone и Hankook 

на следниве основи на докажување:

– Папенбург, Германија (тест за сопирање на влажно/суво)

– Идиада, Шпанија (тестирање на влажно и суво без сопирање на влажно/суво)

– Бриџстоун Рим, динамометар со валјак (тест на абење)

Рејтинг на PremiumContact™ 6: Примерен

За нашиот PremiumContact™ 6:

+ Премиум летна гума со избалансирани перформанси

+ Помала должина на сопирање на влажно

+ Стабилно ниво на ракување

+ Многу голема километража

– Задоволителни перформанси на хидропланинг

AllSeasonContact™

Германското списание Auto Bild во своето тековно издание септември/2020 година го објави Супер тестот за пневматици за сите сезони 2020. Големината на тестираната гума беше 205/55 R16 91/94 V, тестното возило беше VW Golf 7/8.

Овој тест е специјален тест со 32 производи што учествуваат. Оценувањето се состои од 2 дела:

Дел 1: Тест за сопирање на влажно и суво: избор на најдобри 14 производи (финалисти)

Дел 2: Комплетен тест само на финалистите, вклучувајќи ги перформансите на абење и цената.

За прв пат Auto Bild го објавува губењето на тежината на гумата во g/1000 km за сите финалисти. Овој критериум не е дел од оценувањето.

Тестот го спроведе Auto Bild на следниве основи на докажување: Институт за тестирање на абење на патиштата IFV (Харц, Германија), Контидром, Јеверсен, Германија (тестови на суво и влажно) и Test World Ivalo/Финска (зимски тестови).

Рејтинг на AllSeasonContact™: Примерен

За нашиот AllSeasonContact™:

+ Убедлив сеопфатен талент со најдобар зимски квалитет

+ Многу добар сооднос цена/перформанси

+ Многу добар сооднос хидропланинг/перформанси

+ Прецизна прецизност на управувањето

+ Високо ниво на километража

+ Отпорност на тркалање за заштеда на гориво

WinterContact™ TS 860

Германското списание Auto Zeitung објави преглед на Зимскиот тест за пневматици 2020 онлајн. Големината на тестираната гума беше 205/55 R16 91 Н, тестното возило беше VW Golf 8.

Тестот го спроведе Auto Zeitung на следниве основи на докажување: Pirelli, Älvsbyn, Шведска (тестови на снег) и Контидром, Јеверсен, Германија (тестови на влажно и суво).

Рејтинг за WinterContact™ TS 860: Силно се препорачува

За нашиот WinterContact™ TS 860:

+ Неограничена препорака

+ Една од најдобрите гуми на влажно

ContiSportContact™ 5

Германското списание Gute Fahrt во изданието 03/2020 го објави Тестот за летни пневматици 2020 година. Големината на тестираната гума беше 215/50 R18 V/W, тестното возило беше VW T-Roc.

Тестот го направи Gute Fahrt во соработка со Pirelli во Вицола/Италија.

Рејтинг за ContiSportContact™ 5: Многу добар

За нашиот ContiSportContact™ 5:

+ Нема слабости, убедлив на суви и влажни коловози

+ Прецизност на управувањето и спортски изглед

– Само задоволително во аквапланинг, бучава и удобност 

PremiumContact™ 6

Германското списание Auto Zeitung во своето тековно издание (6/2020 година) го објави Тестот за пневматици за сите сезони 2020. Големината на тестираната гума беше 225/50 R17 V/Y, тестното возило беше BMW 3 серија. Тестот го спроведе Auto Zeitung на Контидром, Јеверен, Германија.

Рејтинг на PremiumContact™ 6: Победник на тестот

За нашиот PremiumContact™ 6:

+ Најкратка должина на сопирање и одлична рамнотежа на влажна површина

+ Исклучително добро прилегнување и затоа особено е безбеден за возење на влажни коловози

+ Многу безбедно однесување на управувањето и многу добро забавување на сува површина

Разгледајте го асортиманост

на пневматиците Continental

We’re making mobility cleaner, safer, more intelligent and affordable for everyone.