You are currently at our Macedonia website. We also offer a wide range of products with direct customer service in many locations worldwide.
All locations

Тур де Франс

Возбудлива авантура низ Франција

Тур де Франс

Тур де Франс

Континентал ја спонзорира Тур де Франс – најголемата велосипедска трка во светот – што се одржува во Франција секоја година од 1903 година. Меѓународната платформа ги прикажува пневматиците на Continental во средина со високи перформанси на годишниот врв на велосипедските трки. Неколку тимови од Светската турнеја кои учествуваат во трката, веруваат во рачно изработените велосипедски гуми Continental од Корбах, Германија. Continental ги опремува и службените возила (повеќе од 70) со специјални брендирани EcoContact 6, PremiumContact 7 автомобилски пневматици и, за прв пат, UltraContact NXT кои вклучуваат 60 % рециклирани материјали.. Овие автомобилски гуми се дизајнирани во седиштето на компанијата во Хановер, Германија, а се произведуваат во Сарегемин, Франција. На почетокот на велосипедската сезона, автомобилските гуми се поставуваат во официјалната гаража на Тур де Франс во Еври во близина на Париз. За време на трката, автомобилските гуми се соочуваат со предизвикувачки услови како што се ненадејни временски промени, различни површини на патиштата, како и стрмни планински искачувања и спуштања. Автомобилските гуми им даваат доверба на официјалните возачи да се фокусираат на обезбедување безбедна тура додека ги бодрат милиони страсни љубители на велосипедизмот по патеката создавајќи неверојатна атмосфера.


Брзи факти

  • 111то издание
  • Датуми: од 29 јуни до 21 јули 2024 година
  • Растојание: 3.492 km во текот на 21 етапа
  • Гранд Департ: Фиренца, Италија
  • 2 земји: Италија и Франција


As a main partner and stage winner presenter Continental awards every Tour de France stage winner.

Како главен партнер и водител победник на сцената, Continental го наградува секој етапен победник на Тур де Франс со индивидуален медал на подиумот за неговото посебно достигнување – како што истакнаа многу професионални велосипедисти низ годините: момент кој го менува животот кој никогаш не се заборава во нивната кариера.


TDF winner Medal

Рутата на Тур де Франс е различна секоја година. Но, често во трката се појавуваат иконските планини како Алп д'Хез, Турмале, Мон Венту или Галибие. Сигурно, велосипедистите во одреден момент минуваат низ делови од Алпите и Пиринеите. Големата новост за ова издание е големото финале кое се одржува во Ница наместо во Париз. Тур де Франс не започнува секоја година во Франција: таканаречениот „Гранд Департ“ се одржа за прв пат надвор од Франција во Брисел во 2019 година и ќе се одржи во прекрасната Фиренца (Италија) почнувајќи на 29 јуни 2024 година.

Во текот на три дена, најпознатата светска велосипедска трка ќе мине низ култни градови и села како што се Римини, Болоња или Торино пред да се упати кон Франција.

На Тур де Франс Continental, исто така, ја поддржува иницијативата Млади кадети со гуми за велосипеди и опрема за велосипеди, каде што на секоја етапа осум локални возачи се чувствуваат како професионалец за еден ден возејќи велосипед првите и последните 30 километри од сцената само неколку часа пред пелотонот.


Route Map TDF 2024

Тур де Франс – Животот на гуматаСреќни сме што играме голема улога во најголемата велосипедска трка во светот. Да се биде етапно победнички партнер на Тур де Франс совршено се вклопува со нашата основна вредност на „страста за победа“. Со нетрпение очекуваме да придонесеме во трката со нашата широка палета на гуми со високи перформанси.”

Кристијан Коц, член на одборот и раководител на Дивизијата за пневматици


Тур де Франс - Најдоброто од 2023 годинаГлалерија на слики со најзначајни моменти во 2023 година


Tour de France Poster