Aktualisht jeni në faqen tonë të internetit Albania. Gjithashtu mund të kaloni te një nga shumë vendndodhjet tona të tjera në mbarë botën
All locations

Tour de France

Një aventurë magjepsëse nëpër Francë

Tour de France

Tour de France

Continental sponsorizon Tour de France - garën më të madhe të çiklizmit në botë - që zhvillohet në Francë çdo vit që nga viti 1903. Platforma ndërkombëtare prezanton gomat Continental në një mjedis me performancë të lartë në kulmin vjetor të garave të çiklizmit. Disa ekipe pjesëmarrëse të Turneut Botëror në garë e vendosin besimin e tyre te gomat e biçikletave Continental të prodhuara manualisht nga Korbach, Gjermani. "Continental" pajis edhe automjetet zyrtare (më shumë se 70) me goma makine të markave speciale EcoContact 6, PremiumContact 7 dhe, për herë të parë, me goma të markës UltraContact NXT 60% e të cilave përbëhet nga materiale të ricikluara. Këto goma makinash janë projektuar në selinë e kompanisë në Hanover, Gjermani dhe prodhohen në Sarreguemines, Francë. Në fillim të sezonit çiklistik, gomat e makinave montohen në garazhin zyrtar të Tour de France në Evry afër Parisit. Gjatë garës gomat e makinave përballen me kushte sfiduese si ndryshimet e papritura të motit, sipërfaqe të ndryshme rrugore si dhe ngjitje dhe zbritje të pjerrëta malore. Gomat e makinave u japin drejtuesve zyrtarë besimin për t’u përqëndruar në ofrimin e një turneu të sigurt, ndërkohë që brohoriten nga miliona tifozë të apasionuar të çiklizmit përgjatë rrugës duke krijuar një atmosferë të jashtëzakonshme.


Fakte të shpejta

  • Edicioni i 111-të
  • Datat: 29 qershor deri më 21 korrik 2024
  • Distanca: 3492 km në 21 etapa
  • "Grand Depart": Firence, Itali
  • 2 shtete: Itali dhe Francë


As a main partner and stage winner presenter Continental awards every Tour de France stage winner.

Si partneri kryesor dhe prezantuesi fitues i skenës, Continental e shpërblen çdo fitues të skenës së Tour de France me një medalje individuale në podium për arritjen e tij të veçantë – siç e kanë theksuar shumë çiklistë profesionistë gjatë viteve: një moment unik në jetë që nuk do të harrohet kurrë në karrierën e tyre.


TDF winner Medal

Itinerari i Tour de France është i ndryshëm çdo vit. Por shpesh në garë janë malet ikonë si Alp d’Huez, Tourmalet, Mont Ventoux ose Galibier. Me siguri, çiklistët kalojnë nëpër pjesë të Alpeve dhe Pirenejve. Risia e madhe për këtë edicion është zhvillimi i finales së madhe në Nice dhe jo në Paris. "Tour de France" nuk fillon çdo vit në Francë: e ashtuquajtura "Grand Depart" u zhvillua për herë të parë jashtë Francës në Bruksel në vitin 2019 dhe do të zhvillohet në Firencen e bukur (Itali) duke filluar nga 29 qershori i vitit 2024.

Për tre ditë, gara më e famshme e çiklizmit në botë do të kalojë nëpër qytete dhe fshatra ikonë si Rimini, Bolonja ose Torino përpara se të niset për në Francë.

Në Tour de France Continental gjithashtu mbështet iniciativën e Kadetëve të Rinj me goma për biçikleta dhe pajisje çiklizmi, ku në çdo skenë tetë çiklistëve vendas u jepet mundësia të ndihen si profesionistë për një ditë duke përshkuar me biçikletë 30 kilometrat e parë dhe të fundit të skenës vetëm pak orë përpara pelotonit.


Route Map TDF 2024

Tour de France - Jeta e gomës“Ne jemi të kënaqur që luajmë një rol të madh në garën më të madhe të çiklizmit në botë. Qenia partneri fitues i skenës së Tour de France përshtatet në mënyrë të përkryer me vlerën tonë kyçe të “pasionit për të fituar”. Ne presim me padurim të kontribuojmë në garë me gamën tonë të gjerë të gomave me performancë të lartë.”

Christian Kötz, Anëtar Bordi dhe Shef i Divizionit të Gomave


Tour de France – Më të mirat nga viti 2023Galeria e fotografive të momenteve kryesore të vitit 2023


Tour de France Poster